Põhiline essee kirjutamise juures on see, et jutul on eesmärk, miks sa kirjutad. Kirjutis on suunatud ikkagi lugejale mingi uudse idee või mõttearenduse tutvustamiseks. Essee ei ole konspekt sulle endale enne eksamit lugemiseks või referaat. Hullemal juhul äärmuses on see kaootiline faktide jada, mis on suvaliselt eri infoallikaid kasutades kokku miksitud. Essee eesmärk üldjuhul on arendada ilmekalt ja selgelt, loogiliste põhjenduste jadana enda isiklikke mõtteid. Faktide nimetamine peaks teenima kõrgemat eesmärki – mingit pointi, mida sa teisele öelda tahad. Parimal juhul oled juhtmõtte juba enne välja mõelnud ning kogu jutt peaks suunduma ühe ja sama eesmärgi teenimiseks – et end sõnades väljendada. Halb on anda vaid mingi kirjeldus, lugejat hoiatamata, miks sa seda teed. Eeldataksegi, et juba orienteerud infos ning kirjutad mõtteavalduse.
Mul endal on üks mõte, mis võiks aidata. Kui soovid edaspidi tehagi sellist ülevaatlikumat tööd (sest nii on hea endale materjal selgeks teha), siis ole kaval ja mõtle välja, kuidas sa saaksid seda põhjendada ja õigustada.
Essee isiksusehäirete teemal.
Näiteks ütle, et sind hämmastab, kui erinev võib olla isiksushäire diagnoosi kandvate inimeste käitumise mitmekesisus, ilmutamata võhikule mingit sarnasuse märki. … Ja siis kirjeldad, (imestades ja võrreldes neid), kui mitmekesine on häirete pilt (ning mis kõige tähtsam – mis mõtteid see esile kutsub). Või siis et leiad, et kõik on fundamentaalselt sama, KUIGI on nii drastilisi erinevusi, nagu et …. (selgitad eri häirete pilti) Või siis et huvitavaim oli …., kuna see avaldus…., samas kui teised… jne, Võimalusi on mitmeid, kuid arvatavasti said mu mõttest aru – väldi faktide ülesloetlemist. Tee seda vaid siis, kui tahad enda essee juhtmõtte eksistentsi õigustada või ümber lükata. Usu – lugeja ilmselt juba teab seda või ei viitsi lugeda. Tekita huvi. Anna uusi mõtteid ja tundeid professionaalile ning tekita huvi võhikus. Või olgugi su eesmärgiks anda vastakat infot, põhjendatult, tekitades lugejas sunni kah teema olemuse üle mõtlema hakata, näidates ise eeskuju… Pole midagi parata, essees peab paljastuma su enda vaimuaktiivsus, mida ei saa, ei tohi häbeneda.
Kui nüüd selle tagasihoidliku nõu läbi lugesid, selle üle mõtled ja seda tulevikus järgid, siis usun küll, et sul on annet kirjutada suurepäraseid kirjatükke ja kodutöid (igal on olemas mingi omapärane vaade elule ja õpitavale materjalile), samas kui kolleegid ja konkurendid ikka veel soperdavad haltuurakorras essee pähe igavaid referaate.
Subscribe to:
Post Comments (Atom)
No comments:
Post a Comment